Dohányzacskó

A dohánytermesztés csaknem hússzor annyi munkát igényel, mint a gabonatermesztés, a befektetett munka nagyobb része lett adó formájában a földesúré, így a termesztése nem állt érdekében a jobbágyoknak, csak olyan területeken, melyek kedvezőbb bérleti, adózási formákat kínáltak. Ahol sikeresen művelték a dohánytermesztést, ott a feudális kötöttségekben élő jobbágyoktól eltérő, új paraszttípusok alakultak ki.

Dohányzacskó pipaszurkálóval 19. század vége-20. század eleje - Rippl-Rónai Múzeum