Padlólocsoló

Népi kerámia, égetett cserépedény. A parasztházak keményre döngölt földpadlóját locsolták vele, a beletöltött vizet az alsó kis nyíláson vékony sugárban locsolták a kiszáradt, poros padlóra. A locsolásnak gyakran mintázata is volt. Az edény kívül-belül zöld mázas, karcolt, fekete felirattal és díszítéssel. Felirata szerint ajándékba készült. "Gönczi Erzsike Kis asszony részére. Szoba Földjét Locsolni Hogyha Poros. Készült 1897 évben Február 28-án Gönczön. Éljen a Nemzet Éljen a Haza. Éljen a Haza Tisza Duna Száva." Füle hiányzik, törött.

Padlólocsoló 1897 - Herman Ottó Múzeum