Sátorlepedő

A sátorlepedő fontos szerepet játszott az emberi élet fordulóin. A díszített nagy méretű lepedő a menyasszony kelengyéjének dísze volt, majd a gyermekágyas anya ágyát sátorozták vele körbe, így próbálták óvni őt gyermekével együtt. A halotti ravatalra is ilyen hímzett lepedők kerültek.
A Terpes környéki sátorlepedők jellegzetessége a vagdalásos technikával készült színes fonallal varrt subrika, amit több sorban alkalmaztak. Ezen a sátorlepedőn a palóc területeken oly jellemző vörös-kék színeket alkalmazták. A színek váltogatásával különböző geometrikus motívumokat alakítottak ki.

Hímzett lepedő 1930 - Dobó István Vármúzeum