Sárközi baba

A hosszú évszázadok alatt minden vidéken kialakult a csak rá jellemző stílus- és formavilág. Magyarország egyes területeinek népművészetére a 19-20. század fordulóján fokozott figyelem fordult, az itt meghatározó tárgyak és a díszítőművészet motívumai az iparművészetben is helyet kaptak. A dunántúli Sárköz is közéjük tartozott. A "háromlábú baba" egy megfelelő ágra épül, arcát tüll borítja, ruházata megfelel a lányok viseletének. A lányalakok fejére párta, az asszonyokéra menyecske-főkötő került. Egykor minden családban megtalálható volt ez a különleges bábu, de ma is készítik Őcsény és Decs településeken.

Sárközi baba 1890, körül - Katona József Múzeum