Mézeskalács forma

Mézesbábforma, amelyen bemélyített körben kettős virág és leveles indás koszorúval körülvéve, a három királyok betlehemi látogatását ábrázolja. Igen szépen díszített és faragott forma. Kevéssé repedezett, 1697.évszám bevésve a bölcső alatt. Hátlapja bemélyített félkörös. A mézeskalács kialakításához és díszítéséhez használt mézeskalácsos formákat az ügyes kezű mesterek vagy segédeik faragták. A múlt század elejéről fennmaradt pl. egy ütőfa, amelyet egy Prixner Gottfried nevű pesti rézmetsző faragott. Szentpéteri József ötvös (1781–1862) is írja naplójában, hogy ő is több mesternek készített ütőfákat. A korai ütőfákat külföldön is ötvösöknek tulajdonítják. Legjellegzetesebb a kerek alakú tányér, a lovast ábrázoló huszár, a pólyást utánzó baba (báb), valamint a › szív. A 17. sz.-tól reánk maradt formák java reneszánsz és barokk ihletésű. A 19. sz.-ban, amikor már a vásárlóközönség főleg a parasztokból állt, jelentek meg az ábrázolások között a híres betyárok képei (Angyal Bandi, Sobri Jóska, Milfajt Ferenc)

Betlehemet ábrázoló mézeskalács forma 1697 - Katona József Múzeum