Gyertyatekercs

A legismertebb dunántúli magyar katolikus búcsújáróhelyek: Andocs Somogy megyében, Búcsúszentlászló Zala megyében, Celldömölk, Csatka, Csicsó Tolna megyében, Győr, Máriagyűd és az ausztriai Mariezell.
Évente több búcsút is tartanak, de mindegyiknek van főbúcsúja. A búcsújáróhelyeken való árusításból származó bevételek fedezik a kegytemplom fenntartását és az ott élő szerzetesek szükségleteit.
Minden búcsúban lehet venni mézeskalácsot és viaszgyertyákat is. A gyertyákat a valamilyen jószándékra vagy gyógyulás elősegítésére égették a kegytemplomban. Vajkai Aurél gyűjtései szerint meg is szenteltették, hazavitték otthon égették imádkozás közben vagy a temetőkben a sírokon is halottak napján. A kevésbé hithűek petróleum hiányában világításra is meggyújtották.

Gyertyatekercs - Laczkó Dezső Múzeum