Vásározó tarisznya

A vásárok, mint az aruk beszerzésének módja és helyszíne népünk vándorlásai alatt is magyarság kultúrájának része volt, erről Gardizi szövegei is beszámolnak. Maga a vásár is honfoglalás előtti török, perzsa eredetű szavunk. A tarisznya az egész európai kultúrkörben ismert – általában a férfiak által használt – teherhordó eszköz (népmeséinkben is gyakran előforduló kellék).
A pécsi székesegyház 12. századi kőfaragványáról is van ismert tarisznyaábrázolásunk. Ádám József szűrszabó vásári tarisznyája értékeinek tárolóján kívül egyben – mai szóhasználattal élve – reklámfelület is volt, hiszen saját maga készítette, amiről a díszítésben elhelyezett monogramja is tanúskodik.

Vásározó tarisznya 1930-1970 - Néprajzi Múzeum