Szabadulólevél

Sok más szakmához hasonlóan a kereskedőknek is megvolt a maguk érdekvédelmi szervezete, céhe. A céhbe való teljes jogú tagság elnyeréséhez az ifjúnak 3-4 év tanoncidőt kellett eltölteni egy-egy atyamesternél, ennek letelte után nyerhette csak el az erről szóló végbizonyítványt, amelyet legtöbbször pergamenre írtak kalligrafikus betűkkel és függőpecséttel is elláthattak. Hugenberger Pál kereskedősegéd díszes barokk szabaduló levelét Bécsben állították ki 1757-ben, amelyre a pergamen alján a korabeli császárvásros látképe is utal.

Bécsben kiállított szabadulólevél Hugenberger Pál részére 1757, augusztus 30. - Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum