Gramme-gyűrűs dinamógép

Gramme-gyűrűs dinamógép díszes, esztergályozott lábakon álló asztalra szerelve. Gravírozott felirata: Breveté s.g.d.g. Fabrication de l'Inventeur No 81. Fémtáblán: 20. sz. A népjóléti miniszter által védetté nyilvánított műszaki emlék.
Csekő Árpád fizikus (Csákvár, 1902. máj. 9. - Budapest, 1993. jan. 19.) szóbeli közlése szerint: Jedlik Ányos bencés szerzetes (Szímő, 1800. jan. 11. - Győr, 1895. dec. 13.) által használt kísérleti eszköz. Zénobe Theophile Gramme (Jehay-Bodegnée, Liège mellett, 1826. ápr. 4. – Bois-Colombes, 1901. jan. 20.), belga elektromechanikus és feltaláló. Nem volt felsőfokú végzettsége, mégis számos fizikai jellegű újítása volt, elsősorban az elektrotechnika területén. Anélkül, hogy tudott volna Antonio Pacinotti olasz fizikaprofesszor találmányáról, a dinamó gyűrű alakú forgotekercséről, hasonló felfedezést tett és mutatott be Párizsban 1871. július 17-én. Ebből fejlesztette ki az első sikeresen működő ipari elektromos motort.
Forrás: A Pannonhalmi Szent-Benedek-Rend soproni kath főgymnasiumának értesítője az 1883/84. iskolaévről. Sopron, Litfass Károly ny., 1884. 73.

Gramme-gyűrűs dinamógép - Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum