Szárazoltógép modell

Szilvay Kornél tűzoltótiszt (1890-1957) szabadalmát, a szárazoltógépet a két világháború között 95 tűznél alkalmazták sikeresen Budapesten. Szilvay a vízzel oltásnál előforduló jelentős vízkárok miatt foglalkozott a szárazoltással. Eljárásában a robbanómotor lehűtött kipufogógázait kompresszorral olyan nyomásúra sűrítették, hogy azzal oltóport fúvathattak a tűzre.
Szárazoltógépe már az első beavatkozáskor bebizonyította hasznosságát, amikor 1928. február 29-én egy festőműterem tüzét vízkár nélkül oltották el vele. A modellt maga Szilvay készíttette 1939-ben.

Szilvay-féle szárazoltógép modell 1939-1939 - Katasztrófavédelem Központi Múzeuma