Szigetvári konty

Ezt a típusú kontyot feltehetőleg először egy szigetvári kalaposnő állította össze, innen kapta nevét és terjedt el a Zselic falvaiban.
Jegyajándékként, a vőlegény pénzén vásárolták meg. Jómódúak ötöt-hatot is kaptak, a szegényebbek kettőt: egy kék szalagosat és egy „táncba való” piros, nagy rózsásat. A nők haj- és fejviseletükkel is jelezték családi állapotukat. A házasságot követően kontyba fogták hajukat és főkötővel takarták le. Ennek színe és mintázata egyre visszafogottabbá vált, ahogy idősödtek. Készítője ismeretlen szigetvári kontyvarró.

Szigetvári konty 1900-1930 - Ripll-Rónai Múzeum