Cigarettatartó

A tárgyat Nagy Kovács István, somogyapáti gazda, a pécsi 8-as honvédhuszárok szakaszvezetője faragta, aki 1916-ban, nyolc hónapig tartó harctéri szolgálat után hadifogságba került. Feltételezhető, hogy hadifogsága alatt készítette a somogyi pásztorfaragók domborúan faragott gyufásdobozainak stílusát idéző cigarettatartót.
A fedélen négy katona alakja látható (valószínűleg a bevonulás pillanatait ábrázolja) „1914-1915-1916 VILÁGHÁBORÚ EMLÉKE” - szintén faragott – felirattal. Alján két katona asztalnál ülő alakja látható, kezükben pohár, közöttük zenész áll hegedűvel kezében. A tárgy másik oldalán JELABUGA – FT felirat látható. Jelabugában (Oroszország, Káma folyó partja) az I. világháború idején fogolytábor működött, a tárgy alkotója ott volt hadifogságban.

Cigarettatartó 1914-1918 - Nagyatádi Városi Múzeum
A múzeumról bővebben a MuseuMap oldalán olvashat