Bábtáncoltató betlehem

A bábtáncoltató betlehemek a magyarországi házról házra járó betlehemező népszokás tipikus tárgyai. Jellemzően a pásztorok mellett a többi szerepőt bábok alakítják. A szokás lényege, hogy karácsony környékén a betlehemező csoportok házról házra járnak és minden családnál elmesélik, előadják Jézus születésének történetét majd köszöntőket mondanak.
Ez a betlehem Kiskanizsáról származik, Semayer Vilibáld gyűjtötte 1899-ben. Ezek a korai gyűjtések voltak az elsők, amelyek a népszokások leírásán és a folklór anyag gyűjtésén túl tárgyakat is gyűjtöttek a szokások dokumentációjára. A betlehem több száz éves múzeumi története azért szokatlan a tárgy szempontjából, mert a betlehemeket jellemzően egy-egy szezonra készítették, díszítették fel és élettartamuk (a szekezeten kívül) nem volt hosszabb pár napnál. Ehhez képest ez a bábtáncotlató betlehem most tölti 120. születésnapját.

Bábtáncoltató betlenhem- Néprajzi Múzeum