Bakterlámpás

A lámpást úgy készítették, hogy a belsejébe elhelyezett mécsest vagy gyertyát a kialvástól védje.
Egyszerűbb formáiban, mint a jelen példány is, a fényforrást egy áttöréssel díszített bádoglemez veszi körül. A lámpákat talpra állítva asztalra, polcra helyezték, vagy kézbe fogva éjszakai járás során használták, például a bakterek (éjjeliőrök).
A közvilágítás elterjedéséig az éjszaka közlekedőnek kötelessége volt lámpát vinni jószándéka jelenként, erre a függeszthető lámpás volt a legalkalmasabb.

Bakterlámpás - Néprajzi Múzeum