Hevelius éggömb

Csillagos éggömb. A gipsz gömb színezett és formára vágott papírral bevonva, rajta csillagképek az asztronómiai alakzatok szerint kiegészítve, a fa állvány és a pótolt, vörösréz meridiángyűrű új, restauráláskor kiegészítésként készült el az eredeti darabok nyomán. Felirata: “Globus coelestis novus Stellarum fixarum loca secundum celeberrimi astronomi Dantiscicani [helyesen: Dantiscani] Joannis Hevelii Catalogum ad annum 1730 compl. sistens opera Joh. Gabr. Doppelmaieri M. P. P. exhibitus a Johanne Georgio Puschnero Chalcographo Noribergensi. A. C. 1728 (A latin szöveg fordítása: Új éggömb, az állócsillagok helyeivel, a hírneves danckai csillagász, Johannes Hevelius Catalogus-a szerint [Catalogus stellarum fixarum, Gedani, 1687], az 1730. évre alkalmazva, Johann Gabriel Doppelmayr matematikaprofesszor műve, kiállítva [=azaz elkészítve] Georg Puschner nürnbergi rézmetsző által, Kr. u. 1728-ban.)
Forrás: Stevenson, Edward Luther: Terrestrial and Celestial Globes. Their History and Construction Including a Consideration of their Value as Aids in the Study of Geography and Astronomy. Vol. 2. New Haven, The Hispanic Society of America, Yale Univ. pr., 1921. 162., 126 a. ábra.  (2020-01-13)
Csillagászati gömb - Globus Coelestis Novus (ltsz. 69.2004.1) In: Iparművészeti Múzeum, Gyűjtemények,  (2020-01-23)

Hevelius éggömb 1728 - Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum